Saturday, 6 August 2022

 BOOKS TO READ AND ENJOY: 

GOOD READER BONUS SCHEME

AUGUST 2022



GRADE 6

CHRISTMAS CAROL

CHRISTMAS CAROL


GRADE 7

BLACK BEAUTY

BLACK BEAUTY




Monday, 23 May 2022

RESULTS: MELANGE 2022

 D.A.V. PUBLIC SCHOOL

SECTOR-14 & 10A, GURGAON

RESULT SHEET- MELANGE 2022

 

     ENGLISH – GRADE 3

     ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·         III A – TEJASWINI

·         III B – ADRIS BHUNIA

·         III C – MANNAT DHANDHI

·         III D – YUGVEER SINGH

·         III E – SAKSHAM PARMAR

SECTOR – 10A

·         III A – DOYAL MAKKAR

·         III B – KESHAV

·         III C – RIDDHI VASDEV




   HINDI – GRADE 3

    ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·         III A – TEJASWINI NANGIA

·         III B – KESHAV GUPTA

·         III C – TANMAY KUMAR

·         III D -  SHLOK SHARMA

·         III E -  SAKSHAM PARMAR

        SECTOR – 10A

·         III A – RACHIKA MANCHANDA

·         III B – PRISH MALIK

·         III C – SOHAM ARORA



 

ENGLISH – GRADE 4

ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·         IV A – SARTHAK PANDEY

·         IV B – NIRVI MANCHANDA

·         IV C – SHRESHTH PRASAD

·         IV D – NAVDEEP SINGH

·         IV E – MANVIK AHUJA

        SECTOR – 10A

·         IV A – HARDIK GARG

·         IV B – KANISHKA BAWEJA

·         IV C – INNAYAT ARORA




     HINDI - GRADE 4

     ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·         IV A – AARYAN DEV

·         IV B -  YAASHI POPLI

·         IV C -  BHHAVAY GUPTA

·         IV D -  ISHITA JAIN

·         IV E -  NILESH AGARWAL

      SECTOR – 10A

·         IV A – SIMARLEEN KAUR

·         IV B – SWATI

·         IV C – ISHAAN SACHDEVA



    ENGLISH – GRADE 5

     ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·          V A – NAITIK SHARMA

·         V B – SAUMYI DHARA

·         V C – RAKSHIT SATIJA

·         V D – PARTH CHOPRA

·         V E – VERONICA

 

        SECTOR – 10A

·         V A – AVNI SHARMA

·         V B – MAURVIKA SAINI

·         V C – PRISHA RAO



     HINDI – GRADE 5

     ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·         V A-  ARSHIYA ALAGH

·         V B - MANAS KULSHRESHTH

·         V C - RAAGVI CHOUDHARY

·         V D – KUSHAGRA MEHNDIRATTA

·         V E – VAANYA GUPTA

 

 SECTOR-10A

·         V A - MANYA GUPTA

·         V B – AVNI GUPTA

·         V C – INAYA RAO




    SANSKRIT – GRADE 5

    “PUSTAK SANKETAK”

·         V A – AKSH GOEL

·         V B – RAAVI

·         V D – HARSHITA PANWAR

·         V E – VAANYA GUPTA

        SECTOR – 10A

·         V B – KASHVI GUPTA

·         V C – DEVANSH YADAV

 

 

        ENGLISH – GRADE 6

       ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·          VI A – ANANYA JHA

·         VI B -  DRISHTI

·         VI C – AANYA KHOWAL

·         VI D – ISHITA RAJPAL

·         VI E – RUSHITA SARKAR

·         VI F – GAURY SOOD

·         VI G – GARIMA SINGLA

·         VI H – NISHTHA CHAWLA




  HINDI – GRADE 6

       ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·         VI A – ANGELINA SILAS

·         VI B – ANSHIKA AHLAWAT

·         VI C – AANYA KHOWAL

·         VI D – ISHAAN KHANAAL

·         VI E – HRIDIKA SHARMA

·         VI F – NEVAAN BAREJA


      SANSKRIT – GRADE 6 H

      GEET MANJARI: DESHBHAKTI GEET

·         YASHIKA

·         AARADHYA SRIVASTAVA

·         PARTH SARTHI

·         SATWIK RISHIT

·         SAARTHAK KUMAR

·         SAANVI KHURANA

·         AARAV MAHAJAN

 

 

ENGLISH – GRADE 7

       ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·         7A – ANJALI AGARWAL

·         7B – YATEE YOGESH DOSHI

·         7C – SAANVI JAISWAL

·         7D – SIONI TRIPATHY

·         7E –AAVYA JAISWAL

·         7F – BHOOMI BINDAL

·         7G – AASTHA GUPTA

·         7H – RASPREET SINGH SAHNI




HINDI – GRADE 7

      ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·         7 A – NUPUR PANIGRAHY

·         7 B – VANISHA

·         7 C – KAVYA STUTI, KRISHA SEKHRI , NAINAKSHI SAINA, MAANYA GOEL(GROUP ACTIVITY)

·         7 D – DIYA KUMAR

·         7 E – VRITI NARANG

·         7 F – MEENAL NANGIA

·         7 G – NANDINI SINGH

·         7 H - MISHIKA




SANSKRIT – GRADE 7 (GROUP ACTIVITY)

 “SUKTI SUDHA”: NITI SHLOKA

·         7 A – AKHURAT CHUGH

·         7 A – AKSHAT KUMAR GUPTA

·         7 A – AKSHITI KULSHRESTHA

·         7 A – ANANT JOHARI

·         7 A – ANJALI AGARWAL

·         7 A – ANJALI NARULA

·         7 A – ARYAN GOEL

·         7 A – B. JAYANI

·         7 A – BHAVIK KALRA

·         7 A – BHAVYA BARGOTI




 

ENGLISH – GRADE 8

      ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·         8A – HAYANA YADAV

·         8B – VRINDA BANSAL

·         8C – SHERLYN ATTRI

·         8D – TARUNI

·         8E – MAITRY SHARMA

·         8F – BHAVYA GARG

·         8G – SHAAVI MADAN

·         8H – RITVIK KHUDANIYA




HINDI - GRADE 8

      ACTIVITY:  BASED ON CBSE READING MISSION BOOKS

·         8A – PRANSHI SHARMA

·         8B – VRINDA BANSAL

·         8C – DIVI MATHUR

·         8D – ARNAV SHARMA, HARSHIT MALIK , ISHAAN GUPTA (GROUP ACTIVITY)

·         8E – MAITRI SHARMA

·         8F – SAKSHAM GULIA, ARAV NIGAM , VARUN SINGH, JIVESH KUMAR (GROUP ACTIVITY)

·         8G – MOKSHIKA YADAV, BHAVYA JINDAL , KAVYA SINGH , MANAVIKA RAGHAV (GROUP ACTIVITY)

·         8H – VARTIKA GABA




      SANSKRIT – GRADE 8

           “VIBHAKTI VALLARI”

·         8 A – PRANSHI SHARMA

·         8 C – AARYAN PANWAR

·         8 D – SAUMYA CHAWLA

·         8 E – ROMSHA

·         8 H – ANJALI YADAV

 

 

ENGLISH – GRADE 9

“MY IDEA OF INDEPENDENT INDIA”: POSTER MAKING

·         9C - MANASVI KULSHRESTHA

·         9C - DYUTISMITA GOSWAMI

·         9E – KARTIK KUMAR JANGRA

·         9H – NAVJOT MALIK

·         9H – JAHANVI KUND HARIA




 HINDI – GRADE 9

SWANTANTRATA SENANIYON KI VEER GATHA

·         9D – AARIDHI KATIYAR

·         9E – JEENAL

·         9F – KAVYA GUPTA

·         9G - HAZEL

·         9H – GURJANT DAHIYA



       SANSKRIT – GRADE 9

       “SHLOKA GAYAN”: SHLOKAS OF THE GITA

·         9 A – SAGARIKA BANERJEE

·         9 B – SHUBHI TYAGI

·         9 C – NAVNI JAIN

·         9 D – PRATHAM KULSHRESTHA





      ENGLISH – GRADE 10C

       “INDIA’S FREEDOM STRUGGLE”: VIDEO MAKING COMPETITION

·         ARPIT GUPTA

·         ARNAV AGGARWAL

·         LAKSHYA RAO

·         CHIRANSHEE RUSTAGI

·         AMOGH JAIN

 


   HINDI – GRADE 10

   “VRITCHITRA NIRMAAN”: GUMNAAM SWATANTRATA SENANI

     GROUP 1 (10G)

·         KRRISH KUMAR

·         VAIBHAV KATARIA

·         NAVYA NARWAL

·         SAKSHAM  JAIN

·         YASH GULYANI

GROUP 2(10G)

·         ANSHIKA BATRA

·         ISHIKA YADAV

·         KRITIKA SHARMA

·         NIMRAT MAAN

·         SUHANI MEHROTRA

·         ISHITA GUGLANI       

 

      SANSKRIT – GRADE 10

      “SUCHI PARYAVARANAM”: GROUP ACTIVITY (SONG)

       (A) POSTER MAKING

·         10B – NANDIKA CHHABRA

·         10B – YOGYA DWIVEDI

·         10B – TAMANNA VERMA

·         10B – LAVANYA AHUJA

·         10B – KHUSHI DANG

·         10B – KISHA BHATIA

·         10B – SUHANI ADLAKHA

   (B) GEET GAAYAN   

·         10C – AARUSHI SINGH

·         10A- HARDIK SRIVASTAVA



        ENGLISH – GRADE 12

          “UNFORGOTTEN HEROES”

·         12A – JAHANVI RAJPAL

·         12B – TEJAS MISHRA

·         12C – DRISHTI

·         12D – KAASHVI

·         12E – ARSHIYA MALHOTRA

·         12G – VANSHIKA NANGIA

·         12H – PRABHLEEN KAUR

·         12 I – RIYA YADAV

·         12 J – SAUMYA SHARMA

·         12 K –ANYA RAO

 

SPECIAL WING BEST ENTRIES

·         PRE PRIMARY – REYANSH SINGH

·         PRIMARY I  – RASHI NAYAL

·         PRIMARY II – RASHI JAIN

·         FUNCTIONAL III – KARTIK ARORA